SEO Nedir?

“Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltılmış hali olan SEO, arama motorları, özellikle de Google için optimizasyon yapılması anlamına gelir.

Kullanıcıların en çok sorduğu, SEO’nun tam olarak ne anlama geldiği sorusudur. SEO, Google aramalarında daha iyi sonuç elde etmek ve daha çok ziyaretçi çekmek için site tasarımında, içerik stratejisinin belirlenmesinde, içerik üretiminde ve link oluşturmada yapılan tüm faaliyetlerin adıdır.

İlk çıkış zamanlarında sadece arama motorlarının optimizasyonu anlamına gelen SEO kavramı, bugün, son birkaç yıldır Google’ın politikaları ve algoritmalarının site ziyaretçilerinin beklentileri doğrultusunda değişmesi sonucu “Search Experience Optimization” iş deneyim optimizasyonu olarak değerlendiriliyor. Böylelikle müşterinin, çıkan sonuçtan duyduğu memnuniyet daha da önemli hale geldi. 

SEO’nun önemi nedir?

Biz de size şunu soruyoruz: Neden sitenizde SEO çalışması yapmak istiyorsunuz?

SEO’nun farklı tanımları ve birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan en önemlisi Google’ın ilk sayfasında yer edinip gelir elde etmektir.

İnternet kullanıcılarının birçoğu ulaşmak istedikleri sayfayı Google, Bing, Yahoo gibi arama motorları aracılığıyla buluyor. Bunların arasında en çok kullanılan arama motoru elbette ki Google.

Bu nedenle uygun SEO, sitenizin daha çok ziyaret edilmesini sağlayacak bir anahtardır.  Kullanıcı neyi arıyorsa arama motoru karşısına onu çıkarır ve internet reklamcılığına kıyasla arama motorunda yer aldığında, siteniz müşteriler için güvenilir olacaktır. SEO’nun önemi burada ortaya çıkar. Dikkatleri sayfanıza çeker.

Kullanıcıların, arama motorlarına yazarak aradıkları kelimeler de çok önemlidir. Deneyimler, şirket başarısının garantisinin, Google üzerinden çok sayıda ziyaretçi çekmekle orantılı olduğunu göstermiştir.

SEO yöntemlerinden gelen ziyaretler, her tür reklamdan daha üstündür.

Site SEO’sunun adımları nelerdir?

Seo ve bir sitenin optimizasyonu zaman alıcı ve devamlı bir süreçtir. Google sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmek için birçok teknikler ve yöntemler var ve her birinin bu süreç üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

 

 

İç (Dahili) SEO ya da teknik SEO

Site kodlamasının standartlaştırılmasına, tasarımda SEO ilkelerine uyulmasına, standart biçimde işaretlenmesine, site hızı optimizasyonuna, rispansio versiyonunun tasarımına ve bu kategorideki maddelere “on page SEO” ya da “Teknik SEO” denir.

 

Anahtar kelimeleri analiz etme ve içerik üretme

Öncelikle bir yol haritası belirlemek için söz konusu anahtar kelimelere uygun bir strateji seçmemiz gerek. Daha sonra siteniz için özel içerik üretme aşamasına geçiliyor. Google’ın ünlü sloganı “içerik kraldır” sözünü duymuşsunuzdur, bu nedenle SEO uyumlu içerikler üretmek çok önemlidir. Bununla birlikte doğru iç bağlantı oluşturulması gerekir.

 

Dış SEO ya da hedefli bağlantı oluşturma

Dış SEO çoğunlukla site için backlink almayı kapsar; sitenin spam olmaması için doğru ve profesyonel biçimde yapılmalıdır. Sosyal medyada etkin olmaya, profesyonel forumlara, yorum pazarlamasına, backlink satın almaya ve buna benzer eylemlere “SEO off-page” denir.

 

Dikkat Etmeniz Gereken Nokta!

Bilmeniz gerekir ki uzmanlar SEO tekniklerini 3 farklı gruba ayırır: Beyaz Şapkalı SEO, Siyah Şapkalı SEO ve Gri Şapkalı SEO

Eğer gri ve siyah şapkalı SEO kullanırsanız sonuca kısa sürede ulaşırsınız fakat Google algoritmaları sitenizi tespit eder ve Google’daki yerinizi kaybeder, hatta spam olabilirsiniz.

SEO’da sonuca ulaşmanın yolu nedir?

SEO konusunda birçok müşteri, sihirli bir evrenle karşılaşacağını düşünür. Bu konuda doğru bilgiye sahip olmamaları, bazı şirket ve kişilerin durumu kötüye kullanmasına neden olabilir.

Bazı müşteriler de sınırlı SEO bilgileriyle kendi sitelerinin SEO’sunu yapma girişiminde bulunur ve çoğunlukla da kendi sitelerine zarar verirler.

Bilmeniz gerek ki Google’da yer edinmek, bu yerin sürekliliğini sağlamak için hedefe makul ve mantıklı bir sürede ulaşmak gerekir. Bunun için de mutlaka SEO uzmanlarından yardım almalısınız.